ספרים שתרגמתי
My Translations


אלן טיורינג
בני הנפילים
ג'יין אוסטן
שם צופן וריטי

משחק אחרון
וורקרוס
מנתץ הכתר
קוטל המלכה
כובל הנשמות
פיליפה פרי
שפע של קתרינות


לרשימה המלאה
Complete list


logo

ענבל שגיב נקדימון, מתרגמת

עמודים קבועים

בזמן האחרון

נושאים

Subscribe2

הרצאות על תלבושות היסטוריות

מה תלבשו למסע בזמן?


שמלות מרהיבות, קרינולינות רחבות, מחוכים הדוקים – איך לבשו אותם באמת, והאם רוב הנשים לא נשמו במשך מאות בשנים? בהרצאותי אני מדברת על ההיבטים המעשיים והפנטסטיים של הלבוש מן הרנסאנס ועד היום. על ריפודי ישבן ותחתונים (או היעדרם) ועל הקשר בין המצאת האופניים לזכות ההצבעה לנשים. הרצאות עתירות ציורים, דימויים וצילומים, החל מפריטים היסטוריים ועד לבגדים מופלאים שנוצרים בהשראת העבר בימים אלה ממש.

מאמרים רבים שלי בנושא ופירוט ההרצאות נמצאים באתר “מה תלבשו למסע בזמן?

מי אני? ענבל שגיב-נקדימון, מתרגמת ומרצה, בעלת תואר שני במחקר תרבות מאוניברסיטת תל-אביב.

רוצים לשמוע ולראות עוד? הזמינו אותי להרצאה אצלכם. ההרצאות מתאימות במיוחד לקראת פורים ויום האישה, אולי אפילו אבוא בתלבושת שתפרתי לעצמי.
אני מתאימה את הנושאים והדוגמאות לקהל, ושמחה לענות על שאלות.
להזמנת הרצאה נא ללחוץ כאן.
טלפון בשעות העבודה:
077-5007563

“ענבל שלום,
תודה לך על הרצאתך המרתקת, שלוותה בדוגמאות היסטוריות ושחזורים רבים. הרצאתך עניינה ביותר לא רק סטודנטים אלא גם את אנשי הסגל וההנהלה של מכללת קיי. מובן מאליו שהסטודנטים בקורס “דיוקנות ואופנה” היו מרותקים, הם היו התירוץ להזמין אותך למכללה כולה, אבל את מצאת את הדרך אל כולם, אולם הרצאות גדול ומלא ישב מרותק. כולם, מרצים וסטודנטים, יצאו בתחושה של עושר תרבותי רב, וגם ימים לאחר ההרצאה המשיכו לדבר על הבגדים של פעם ועל אלה (הנוחים מאוד) של היום. נשמח לשמוע אותך שוב בהרצאה נוספת.

בברכה,
ד”ר ערגה הלר
ראש ההתמחות בספרות וראש ההתמחות באמנות
המכללה האקדמית לחינוך ע”ש קיי, באר שבע”

הרצאות על תלבושות היסטוריות במבט עדכני:

קורבנות אופנה” – המין האנושי נטול הפרווה והנוצות המציא לעצמו את הלבוש להגנה מפגעי הטבע. אבל לאורך ההיסטוריה היו לא מעט מקרים שבהם דווקא שכבת ההגנה יצרה את הסכנה. הצטרפו אלי לסיפורים על קרינולינות מכשילות, פאות מתלקחות, מחוכים הדוקים, ירוק רעל, כובענים מטורפים ועוד מלבושים שהורגים אנשים.

לצפייה בהרצאה לחצו כאן.

קוספליי במנהרת הזמן” – תחפושת נפלאה יכולה להיוולד משלל מקורות – סרטים, דמויות היסטוריות, סדרות טלוויזיה וקומיקס וכל השילובים המפתיעים ביניהם. בהרצאה תכירו את שכבות הבגדים המפוארים מן העבר, כולל מחוכים, קרינולינות ועוד. אציג גזרות לתפירה עצמית, אתרי הדרכה ובלוגים של תופרות ושלל דוגמאות מרהיבות של תלבושות זוכות פרסים אשר משחזרות את העבר או יוצאות ממנו לעולמות חדשים.

“חתונה לבנה, אופניים וזכות הצבעה” – תקופת מלכותה הארוכה של המלכה ויקטוריה הייתה עידן של התפתחות ותמורות. המלכה הצעירה קבעה את מסורת שמלת הכלולות הלבנה והולידה בני אצולה רבים. למרות שהתנגדה למתן זכות הצבעה לנשים, היו בתקופתה רופאות, ממציאות ופורצות דרך רבות נוספות, הן במחוכים והן במכנסיים.

מה תלבשי למסע בזמן?” – איך תתלבש אישה מודרנית אם תחזור בזמן? מי מאיתנו לא חשבה על כך בעצמה? מה מרגישה אישה בת המאה ה-20 במחוכי המאה ה-18. איך המעטפת השונה מעצבת את הגוף, את צורתו ואת תנועותיו, ובמה האישה המודרנית נבדלת מן הסובבות אותה?
על התלבושות בסדרת הטלוויזיה “זרה” (עיצוב – טרי דרסבך) ועל סדרת הספרים “נוכרייה” מאת דיאנה גבלדון שעליה היא מבוססת. הסדרה האהובה כוללת מסעות בזמן בין המאה ה-20 למאה ה-18. בגדיהן של הדמויות מעלים זיכרון של העבר בעתיד ושל העתיד בעבר – בגזרה, בבד, כאשר הם מתבלים, משתנים או עוברים מיד ליד. השמלה שלובשת קלייר במסעה הראשון בין התקופות שונה בתכלית מהחליפה שהיא מעצבת לעצמה בהמשך.
ההרצאה המעודכנת מציגה את התלבושות בכל העונות ששודרו, כולל סיפורים מאחורי הקלעים באתרי הצילומים בסקוטלנד.

צפו בחלק מהרצאה “מה תלבשי למסע בזמן?” במסגרת כנס שנערך ב”שנקר”:

איפה הכיסים שלי, לעזאזל?” – על ההיסטוריה של תלבושות נשים, תוך שימת דגש על נוחות ואי נוחות בכלל, ועל כיסים בפרט. איך נראו כיסים בעבר ולמה המהפכה הצרפתית אשמה בכך שהיום אין לנו מקום לטלפון ולמפתחות?

להזמנת הרצאה נא ללחוץ כאן.
טלפון בשעות העבודה:
077-5007563

קישור ישיר לדף זה – http://tinyurl.com/InbalCostume

עברו לאתר “מה תלבשו למסע בזמן?”